People working on laptops

Dlaczego YouTalky?

Z nami możesz skatalogować swoje książki, pokazać je innym, powiedzieć coś o nich, zostać z nimi w kontakcie. Wszystko to dzięki nowym technologiom, które dają nam wiele. Korzystamy z nich w taki sposób, aby pozostać w naturze z tym co najlepsze. Co to takiego? Tutaj znajduje się krótka lista na której opiera się portal.

1. Rozmowa Pomaga się Połączyć.

Podział i zamykanie się na świat powoduje polaryzację w życiu człowieka a następnie w życiu społecznym. Bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie przepaści między ludźmi jest wzmocnienie więzi między nimi poprzez interakcję emocjonalną czy intelektualną. Więzy międzyludzkie nawiązane poprzez rozmowy pozwalają na głębsze wzajemne zrozumienie i szacunek. Rozmowy - te twarzą w twarz jak i te odbywane przez inne media - są tym co nas łączy. Debaty oraz rozmowy głosowe są źródłem ogromnych korzyści dla osób chętnych do wzięcia w nich udziału. Do niektórych ze wspomnianych korzyści możemy zaliczyć:

  • Rozwiązanie konfliktu.
  • Większa empatia.
  • Kontrola emocjonalna.
  • Szersze spojrzenie na świat.

Jeśli możemy, zawsze warto wybrać rozmowę w świecie rzeczywistym i wyjść do kawiarni. Najlepiej bez telefonu.

W XVII wieku narodziny kawiarni umożliwiły wymianę poglądów ludziom o różnym statusie społecznym. „[…] kawiarnie w dużej mierze służą jako centra interakcji społecznych: kawiarnie zapewniają klientom miejsce do gromadzenia się, rozmawiania, czytania, pisania, rozrywki lub spędzania czasu, indywidualnie lub w małych grupach." (1) na przykład: „Café Procope w 1686 r. istnieje do dziś i była popularnym miejscem spotkań francuskiego oświecenia; bywali w niej Voltaire, Rousseau i Denis Diderot i jest to prawdopodobnie miejsce narodzin Encyclopédie, pierwszej nowoczesnej encyklopedii. (2)

2. Papierowa Książka Nadal Ma Zalety.

Poznanie i informacja przeniosło się dziś do nowego medium, internetu. Ta nowa złożoność jest może i oparta na technologiach, kodzie i maszynach ale źródło pozostaje niezmienne - słowa, dźwięki, głosy, wyrazy, książki, teksty, spotkania ludzi. Internet musi być tylko narzędziem z którego możemy skorzystać - dowiedzieć się rzetelnej informacji lub znaleźć książkę, która nas ciekawi. Człowiek nie może być narzędziem dla internetu.

Wszystko to prowadzi nas do czytania książki. Student znajdujący czas i czytający pozycje z zadanej bibliografii tak zmierza ku życiu jak zagubiony sybirak, który właściwie odczytał swoje otoczenie i dowiedział się gdzie iść. Literatura piękna pomaga nam sprostać przeciwnościom losu i odnaleźć się w świecie. Wiedza może przybierać różne formy ale tą niezmienną zawsze będzie papierowa książka jako przedmiot w tym świecie idealny.

Czytanie jest elementem życia, który raz odkryty - najczęściej w dzieciństwie - nigdy nie opuszcza człowieka. Ci, których przyczepi się silniej i przepoczwarzy w pasję, mają twardy orzech do zgryzienia. Być bibliofilem to poza czytaniem i zbieraniem książek, kochać poznanie, którego nigdy się nie dostąpi (tsundoku). Ale każda pasja to też obowiązek! Jest nim oczywiście zarazić nią innych. Nie każdy od życia dostaje matkę, która z pasją czyta o skarpetkach czy z trwogą wpędza w świat Braci Grimm. Niektórzy do odkrycia własnej pasji potrzebują bodźca. Zamiłowany bibliofil czy czytelnik jeśli nie zarazi, to na pewno wzbudzi zachwyt w innym a stąd, krótka już droga do sięgnięcia po to co go interesuje. Wielu czytelników nadal ceni książki drukowane. Zapach, przyjemność przewracania kartek, namacalne przedmioty, które istnieją niezależnie od elektryczności. Niezależnie od cywilizacji. Czytanie papierowej książki może zwiększyć nasz spokój ze względu na brak rozproszeń (w porównaniu z czytaniem książki na telefonie komórkowym, komputerze czy tablecie). Czytanie papierowej książki jest również łatwo widoczne i podświadomie wpływa na innych. Kopie papierowe jako przedmioty materialne mogą zmieniać właścicieli.

3. Zdobywanie Wiedzy to Nie Konkurencja.

Czasami losem książki jest czekać lata, by wpaść w ręce danej osoby. Daj sobie czas. Nie da się przeczytać wszystkiego. To nie jest konkurencja. To nie jest sprint. To nie jest nawet maraton tylko ciekawa droga, wiodąca przez nieznane. Każdy przebywa ją na swój sposób. Ze swoimi autorami, preferencjami, zainteresowaniami. Żyjemy w erze specjalizacji, która straszy nas wykluczeniem i prędkością. To co najpiękniejsze wymaga czasu. Wszyscy mamy różne możliwości uczenia się. Czytamy w różnym tempie, z różnych powodów. Wszyscy uczymy się pewnych rzeczy tylko w pewnych okresach życia. Zaakceptowanie nieuniknionej czasowości pozwala na odkrycie najpiękniejszych lektur.

4. Bierzmy Udział w Gospodarce Cyrkularnej.

Niektóre procesy zachodzą powoli. Lepiej jeśli naszym skromnym wysiłkiem dołożymy cegiełkę do tego, żeby procesy te skierować w miejsce, gdzie wymienimy się tym co już stworzyliśmy. Za pieniądze, za darmo, za zaufanie, to drugorzędne. Najważniejsze, żeby nie wyrzucać, bo wyrzucamy nas własny czas. Kiedy będziemy czytać te książki jeśli biegniemy coraz szybciej? Jednym ze sposobów szanowania czasu jest szacunek do rzeczy wytworzonych, do ich jakości, która wydłuża nasze wolne chwile. Książka jest dobrym przedmiotem, aby od niej zaczęła się nasza przygoda z cyrkulacją. Zamiast pozwalać, aby cenna wiedza i mądrość zbierały kurz na naszych półkach z książkami, wszyscy odniesiemy znacznie więcej korzyści jeśli znajdziemy jej nowego właściciela.

Podpisujemy się pod słowami Juliusza Verne:

Jesteśmy zdania, że zamiast pozwalać książkom na pleśnienie za żelazną kratą, z dala od wulgarnego spojrzenia, lepiej pozwolić im się zużyć przez czytanie.

5. Najlepsze Książki Zasługują na Polecenie.

Książka, która nas wzrusza, sprawia, że krzyczymy i podskakujemy w podnieceniu, aż prosi się o podarowanie, sprzedanie, uradowanie innych. Książka, której nie lubimy, sama chce się wynieść z naszej półki. Wniosek: wszystkie książki chcą opuścić nasze półki i robią to zawsze. Jeśli nie dziś, to za kilkadziesiąt lat. Kiedy każda z książek jest wyłącznie gromadzona i przechowywana przez dziesięciolecia wpływając jedynie na kabotyństwo, nikt nie wie, co się z nią stanie po śmierci właściciela, przez co ginie wiedza o jej tytule czy lokalizacji. O ile książki nie są zbyt drogie ani nie przynoszą wartości na co dzień, udostępnienie ich innym po przeczytaniu może wpływać na zmianę życia. Świat w którym, odsprzedajemy książkę może istnieć równolegle ze światem w którym po jednym kliknięciu książkę dostarcza nam konglomerat. Przechowywanie książek przez lata bez zaglądania do nich powoduje, że są one jak drzewo, które spada w lesie, gdzie nie ma nikogo, kto mógłby je usłyszeć. Prawdziwa mądrość to czerpanie radości z dzielenia się, w tym wypadku tym co wywarło wrażenie, wzbogaciło. Trzymanie książek na półkach może generować na nie nadmierne zapotrzebowanie, co z kolei wpływa na podaż. Produkujemy więcej niż potrzeba. Więcej papieru. Więcej drzew. Więcej makulatury. Bogactwo pochodzi z książek, które były na tyle dobre aby zostać ponownie przeczytane.

Dziś.

I jutro.

A Tarkowski przypomina nam, że:

Książka czytana przez tysiąc różnych osób to tysiąc różnych książek.

Dziewczyna czytająca książkę

Zacznij katalogować razem z nami

Bez względu na to czy prowadzisz prywatną biblioteczkę i chcesz mieć rękę na pulsie czy prowadzisz biznes książkowy. Sprawdź naszą ofertę.

Pakiety Kodów