1. Rad Bradbury czyli pisanie na maszynie i jak zostać pisarzem.


Jak zostać pisarzem? Wiecie co to znaczy "coin operated typewriter"? To taka sytuacja, kiedy ktoś daje wam MacBooka albo ThinkPada i mówi, że wróci za 48 godzin. A jak wróci, to będziecie musieli dać mu 50zł za wypożyczenie. To właśnie jest "maszyna do pisania na wynajem" na której Ray napisał Fahrenheit 451. Zajęło mu to dokładnie 49 godzin a więc impuls. Klakanie w tzw. wenie. Taki też jest jego styl - w przypływie wylać z siebie wszystko, bo trzeba zostać żywym (a jak to zrobić tłumiąc tyle w sobie?). "You must stay drunk on writing so reality cannot destroy you"

Wylanie nie wystarcza, bo jak już to zrobimy, trzeba będzie pisarzem być a to trudna sztuka. Po pierwsze dlatego, że to sztuka przetrwania (dziś może trudniejsza niż inne sztuki, bo walczy o uwagę i wymaga wysiłku). Przetrwać można tylko w jeden sposób: nie pisząc pod publikę ani dla pieniędzy. W przeciwnym wypadku z automatu pisarz zostaje propagandystą i ze sztuki wychodzi powidło. Ale to wszystko przecież już wiemy. Skąd? Z dziesiątek wywiadów, poradników i tekstów napisanych przez tysiące pisarzy na przestrzeni wielu wieków. "Aristotle said it for the ages. Have you listened to him lately?"

Jeśli piszesz bez radości, jeśli w najgłębszej otchłani depresji pisanie nie poprawia ci humoru, to nie jesteś sobą. Zrób coś innego, idź do psychologa albo poczytaj książkę. Pisanie to przyjemność, która prowadzi do spełnienia. Napisałem. Skończyłem. Nie ma na świecie nic innego co dałoby mi więcej satysfakcji i radości niż te słowa. "If you are writing without zest, without gusto, you are only half a writer".

Loaded lazily

Ta paczka esejów powstawała 30 lat. Ray spakował do niej mnóstwo ciekawych historii i rad. Również te o samym procesie pisania. Sam kupiłem książkę za jakieś dwa dolce (albo dwadzieścia - ceny na książkach się w moich oczach zamazują). Moją uwagę przykuła maszyna na okładce. Nie jest to Lettera, którą widać na zdjęciu (na niej śmigał Cormac McCarthy) ale w esejach maszyna do pisania pojawia się często (pewnie Royal KMM na której pisał).

Jeśli maszyna do pisania na ciebie nie działa, niech zadziała zawartość Zen in the Art of Writing.

DON'T THINK.

Sprawdź skatalogowane egzemplarze.
Wymieniaj się książkami z innymi.

Skataloguj książki którymi chcesz się wymienić i współtwórz lokalne biblioteczki ze znajomymi.

Book cover photo

O nas

Pochwal się swoją półką i kontroluj jej stan. Zostań własnym bibliotekarzem i podglądaj zbiory innych. Poznaj ludzi, którzy czytali to co lubisz. Kata ...