Kataloguj, recenzuj, wymieniaj się.

Dowiedz się jak katalogować książki i dołącz do nas.

Wstęp

Dowiedz się jak korzystać w pełni z systemu. Otwórz biblioteczkę i poznaj wszystkie jego zalety.

Wstęp

Czym jest proces katalogowania.

Katalogowanie

Jak używać modułu generowania i skanowania kodów.

Wyszukiwanie

Jak działa wyszukiwanie książek - moduł OPAC.

Recenzje

W jaki sposób dodawać recenzje i oceny książek.


Zaczynamy

Teoria liczby Dunbara mówi nam, że każdy człowiek może utrzymywać relacje z około 150 osobami. Implikacje tego są takie, że duża liczba znajomych na Facebooku nie służy utrzymywaniu relacji.

Czy podobne zależności pojawiają się w przypadku książek? Już niewielka ich ilość powoduje, że po jakimś czasie nie potrafimy z pamięci ich wszystkich wymienić. Co jeśli ich liczba urośnie do dziesiątek czy setek? Na pewno powoduje to, zagubienie w zbiorze, kupowanie już posiadamych książek etc.

Co jeśli moglibyśmy zarówno nawiązywać relacje z ludźmi jak i mieć nasz księgozbiór na oku? Dwie pieczenie na jednym ogniu?

YouTalky pomaga w skatalogowanie własnego zbioru oraz włącza nas do systemu bibliofili w okolicy. Ten system ulepsza wszystko to co robiłeś do tej pory: wpisywanie książek na listę w Excelu, robienie list na papierze czy używanie aplikacji mobilnych.

Te metody są dobre, jednak nie sprawdzają się w głównym celu jakim jest przede wszystkim katalogowanie.

Podstawowe założenia każdego systemu do katalogowania książek to jego dostępność i łatwość w utrzymaniu.

YouTalky wychodzi naprzeciw każdemu, kto chciałby skatalogować swoje książki w należyty sposób.

  • Każde zeskanowanie kodu z Twojego egzemplarza automatycznie zmienia jego status online. (łatwość w utrzymaniu)
  • Każdy może przeszukać Twój katalog i znaleźć informacje o Twoim zbiorze. (dostępność)

Sprawdź resztę zalet, które dostajesz wraz z YouTalky.

Zalety

Dostępność i łatwość w utrzymaniu? Co to w ogóle znaczy? Każdy kto myślał o prowadzeniu choćby prostego katalogu swoich książek, na pewno od razu zetknął się z problemami takiego rozwiązania. Jak skatalogować książki ręcznie? Jak podzielić się listą z innymi? Jak udostępnić listę publicznie? Jak znaleźć innych do użycia naszego katalogu?

Skatalogowaniem zbioru z nami rozwiązujesz te wszystkie problemy, a ponadto:

  • Katalog dostępny jest zawsze i wszędzie.
  • Każdy może przeszukać katalog i znaleźć informacje o właścicielu książki.
  • Wystarczy przeglądarka, nie ma konieczności instalacji aplikacji.
  • Sprawdzenie daty książek z którymi się rozstaliśmy (oraz półek ich nowych właścicieli).
  • Mapa wszystkich półek z książkami w okolicy umożliwia podglądanie książek u innych.
  • Katalogowanie automatyczne - dodaj wszystko o książce w kilka sekund.
  • Fizyczna etykieta dla każdego egzemplarza (umożliwia wszystko ww. i więcej)

Wymagania od czytelnika

Cykl życia książki zazwyczaj jest następujący: zakup > przeczytanie > śmierć czytelnika. Czasami w trakcie lub na końcu z powodu presji pojawia się jeszcze jeden krok - antykwariat. Książki latami leżą na naszych półkach. Nawet jeśli jesteśmy do nich diabelsko przywiązani, to moment rozstania się z kolekcją zawsze przychodzi.

Każdy bibliofil zdaje sobie sprawę z zalet, które wszyscy otrzymaliśmy wraz z rozwojem pisma. Zapisanie rad, wiedzy, uczuć, wzorów matematycznych. Książki leżące latami na półce są wartościowym kapitałem i dobrem narodowym - już tylko z tych względów powinny być skatalogowane.

Jednak książka jest szczególnie wartościowa wtedy kiedy jest czytana. Katalogowanie zachęca właściciela do odpowiedzi na jedno pytanie - "czy w tracie lub po moim życiu, choć część mojego zbioru może wylądować w rękach innych czytelników?".

Tak.

Każdy katalogując swój zbiór nadaje mu jego prawdziwy sens.

Kapitał jest dziś postrzegany głównie jako pieniądz. Kapitał to również wiedza, a dostęp do niej pomaga nam wszystkim. Młodzież, która wymieniając się, czyta jeszcze więcej. Fachowcy, którzy znajdują spacjalistyczne podręczniki, naukowcy, którzy mogą dotrzeć do rzadkich tytułów itd. To wszystko jest możliwe dzięki katalogowaniu.

Często zapominamy przez to, że sprzedanie, oddanie czy pożyczenie książki to maluczki, ale bardzo cenny krok. Więcej o celach ideowych możesz przeczytać tutaj.

Ciekawe, że...

każda książka jest dobrem kultury i powinna być chroniona. Nawet jeśli nigdy nikomu jej nie podarujesz, to skatalogowanie dodaje jej wartości.


Katalogowanie

Biblioteka podpowiada nam czym jest i jak ma wyglądać katalogowanie. Przyporządkowanie książce naklejki z kodem oraz umożliwienie wymiany tej książki z drugim człowiekiem. To serce istnienia biblioteki jako instytucji.

Pamiętaj, że...

prywatna kolekcja nie może być wypożyczana odpłatnie. Własną książkę możesz natomiast sprzedać, oddać i nieodpłatnie pożyczyć każdemu.

Jak powinno wyglądać katalogowanie prywatnej kolekcji? Jakie elementy posiada taki system?

Etykiety i czytniki

Każdy system musi posiadać te dwa elementy - etykiety i czytniki. Jeśli posiadamy tylko jeden, to wtedy nie korzystamy z systemu do katalogowania. Po prostu tworzymy listę.

Do czego potrzebna jest fizyczna etykieta ? Etykieta musi posiadać informacje o danym egzemplarzu książki oraz jej właścicielu. Umożliwia to łatwość aktualizacji i wymiany oraz dostępność w systemie w przypadku wielu egzemplarzy tego samego tytułu.

Oddanie, wymiana, zmiana półki, śledzenie wielu egzemplarzy jednego tytułu, sprawdzenie stanu posiadania, udostępnienie informacji innym - to wszystko jest możliwe tylko dzięki nadaniu książce kodu QR. Ten natomiast możemy odczytywać za pomocą jednego z najbardziej rozpowszechnionego urządzenia elektronicznego na ziemi: smartfonu.

Bibliodeks - Generowanie kodów do czytnika

Automatyzacja

Nie każdy jest profesjonalnym bibliotekarzem, aby we właściwy sposób opisać wszystkie tytułu w swojej biblioteczce. Nawet jeśli ktoś chciałby nim zostać to podstawą katalogowania jest wykorzystywanie pracy wykonanej przez innych bibliotekarzy.

Katalogowanie z YouTalky przebiega z użyciem danych z Biblioteki Narodowej, która w sposób profesjonalny podaje nam ważne informacje na temat milionów tytułów. Oprócz tytułu, w naszym katalogu pojawia się informacja o autorze, opis, słowa kluczowe, dziedziny. To wszystko dzieje się automatycznie i w pół sekundy jest zapisywane na kodzie QR naszego egzemplarza.


OPAC

To skrót od ogólnodostępnego katalogu online (online public access catalog). Katalogując swój zbiór w systemie dostajesz benefity, które płyną z posiadania takiego systemu.

Benefity

Przez znaczną automatyzację procesu katalogowania oraz uczestnictwo w systemie innych osób, mamy dostęp do całej puli informacji o książkach, które mogą zostać wyszukane przez każdego. Wyszukiwanie pozwala na sprawdzenie lokalizacji książki, jej stanu oraz właściciela.


Recenzje

Na YouTalky istnieje możliwość dodawania recenzji (głosowych oraz tekstowych). Kody QR, które były wspomniane wyżej, umożliwiają każdemu czytelnikowi danego egzemplarza posłuchać lub przeczytać recenzję dodaną przez poprzednich właścicieli.

Sejf

Każdy egzemplarz książki może zostać sprawdzony publicznie poprzez OPAC. Posiada jednak również specjalną przestrzeń prywatną - dostepną tylko dla ludzi, którzy zeskanują kod QR z książki.

W tej przestrzeni można zamieścić dodatkowe elementy. W ten sposób przyszły właściciel książki będzie mógł zapoznać się z naszymi myślami. To świetny sposób na wymienianie się książkami w ramach np. klubów DKK.

Dobrze wiedzieć,

że portal jest nieustannie rozszerzany. Możesz zapoznać się z listą przyszłych funkcjonalności a jeśli potrzebujesz czegoś specjalnego, powiedz nam o tym.