Katalogowanie

Do podstawowych funkcjonalności należy generator, czytnik kodów QR i moduł BGS. Każdy nowy użytkownik jest samowystarczalny. To znaczy, że z podstawowym już kontem, może samodzielnie wygenerować kody, które po wydrukowaniu (dowolną metodą) i dodaniu do książek mogą być zeskanowane. Skanowanie kodu po wydrukowaniu otwiera tzw. pusty kod. Każdy może za pomocą smartfonu dodać do tego kodu informacje o książce. Po dodaniu jest ona przyporządkowana do właściciela konta, które wymagane jest do zalogowania.


Zasady działania

Każde skatalogowanie książki wymaga dwóch elementów - kodu oraz dowolnego smartfona, aby otworzyć kod i dodać do niego informację o tytule.

Powiązanie z unikalnym kodem QR

Po co dodawać kody QR do książek? Załóżmy, że szukamy na biblioteczkach innych książki "Filozofia Wschodu". Jeśli znajdziemy w książce Wymiana z książek z innymi czytelnikami może być możliwa tylko jeśli będziemy mogli odróżnić. Nazywa się to wyjątkowością i jest cechą systemu do katalogowania.

Poza skatalogowaniem kody umożliwiają nam na:

  • Zmianę biblioteczki
  • Wymianę książki z innymi użytkownikami
  • Dodawanie notatek, nagrań do egzemplarza książki
  • Posiadanie prywatnej przestrzeni na każdym egzemplarzu książki ( dostępnej tylko dla osoby, która zeskanuje kod QR )
  • Aktualizację stanu książki
  • Przyporządkowanie właściciela książki do egzemplarza.

Używanie smartfonu

Do skatalogowania książki, poza etykietą z kodem QR, potrzeba nam będzie smartfon z kamerą. Musimy bowiem zeskanować kod QR, aby otworzyć zawarty w nim link.

Każda nowa etykieta QR jest pusta - nie powiązana z tytułem żadnej książki. Po otwarciu linku, który jest na niej zawarty otwieramy moduł. Modułem jest strona internetowa, która pojawia się tylko podczas pierwszego powiązania z książką.

1. Aby skatalogować książkę, wystarczy wpisać lub zeskanować kod ISBN

Kody do katalogowania

2. Następnie kliknąć przycisk Powiąż QR

Kody do katalogowania

Książka z etykietą QR jest już nasza i zostajemy przekierowani do Bibliodesku.

Czy wiesz, że...

teraz etykieta po zeskanowaniu przez kogoś innego będzie posiadać przycisk "Dodaj na półkę"? Właśnie to daje nam moc wymiany i śledzenia naszych książek.