Katalogowanie

Katalogowanie pozwala na stworzenie systemu śledzenia pozycji. Może to być umożliwienie śledzenia pojedynczej osobie swojego zbioru, lub grupom osób wspólnego zbioru. Opcja pierwsza może być dobrowolna i w dowolnej chwili rozszerzyć się na opcję drugą.

Opcja druga tyczy się sytuacji, kiedy mamy Asię i Basię z których każda ma po 10 książek. Razem mają 20 a dzięki ich skatalogowaniu będą wiedzieć gdzie i u kogo każda jest.


System Katalogowania

Cechy systemu do katalogowania są nastepujące:

 • identyfikacja – jeden identyfikator może zwrócić informację z wielu miejsc w internecie.
 • współdziałanie – wiele półek może współpracować ze sobą w celu wymiany i wyszukania pozycji.
 • trwałość – identyfikator po przydzieleniu go do dokumentu nigdy się nie zmieni (naklejona etykieta).
 • wyjątkowość – jeden identyfikator przypisany jest do jednego dokumentu (w naszym wypadku jest to książka).

Katalogowanie jednoosobowe

Chcę wyłącznie mieć listę swoich książek. Mam kilka bibliotek. W różnych miastach. Czasami przewożę książki z jednej, do drugiej. Czasami jakąś sprzedam a czasami chcę upewnić się, gdzie jest ta, której potrzebuję.

Bibliofile

Rzadko się zdarza, aby pasjonaci książek ich nie czytali. Tendencja jest następująca w przypadku bibliofili kolekcjonujących - 1 książka przeczytana na 10 książek kupionych. Posiadanie własnego katalogu to gratka dla każdego bibliofila.

Po skatalogowaniu książek otrzymujesz:

 • Wgląd do stanu biblioteczki, wyszukiwanie, udostępnianie, zmienianie statusów książek.
 • Dostęp do biblioteczki z każdego miejsca na ziemi.
 • Wgląd w biblioteczki innych - odważysz się podzielić książką z innymi?
 • Dostęp do powiadomień i ustawiania automatycznych przypomnień o zwrocie

Organizacje

Udostępnianie nieodpłatne utworów z prawami autorskimi, bez uiszczenia opłaty za udostępnienie jest nielegalne. Posiadanie katalogu własnych książek rozwiązuje ten problem, ponieważ istnieje jasna informacja o właścicielu książki - formalnie wiadomo do kogo należy książka. Każdy egzemplarz książki na YouTalky może posiadać tylko jednego właściciela.

Katalogując książki otrzymujesz:

 • Wszystko to co bibliofil plus:
 • Oficjalną informację o właścicielu książki (stąd problem upubliczniania właśności znika)
 • Stronę statyczną egzemplarza, który dostępny jest w Google (rozpoznawalność w sieci rośnie, dzięki skatalogowanemu zbiorowi)

Katalogowanie wieloosobowe

Z przyjaciółmi

Istnieje wiele inicjatyw, szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich lub podmiejskich, które dzielą się książkami. Ludzie pożyczają sobie książki. Coś zupełnie naturalnego. Szansa pojawia się, kiedy grono rośnie i liczba pozycji też. Do Asi i Basi dołącza jeszcze 20 osób, każda ze swoją książką. Skatalogowanie przez nie swoich zbiorów powoduje, że każda z 22 osób, po wejściu na stronę główną i wyszukaniu książki, będzie mogła znaleźć każdą z tych, która należy do grupy.

Katalogowanie obejmuje również śledzenie dostępności i lokalizacji. Jest więc idealnym sposobem, aby otworzyć półkę w systemie dla osiedlowej, lokalnej lub plenerowej na której będą skatalogowane książki. W ten sposób, każdy może sprawdzić co jest aktualnie w biblioteczce oraz kto był ostatnio w posiadaniu tytułu, który nas interesuje.

Zakładając konto otrzymujesz:

 • Sprawdzanie stanu lokalnej biblioteczki
 • Możliwość udostępnienia zasobu książek bliskiemu gronu (rodzina, koło gospodyń, Dyskusyjny Klub Książki).
 • Zostanie lokalnym bibliotekarzem i wspierania czytelnictwa w regionie.

Lokalnie

Strona internetowa dzieli się z Googlem informacją o tym co jest w niej zawarte. Kiedy Basia będzie w Krakowie na osiedlu X przeszukiwać YouTalky, będzie mogła wpaść na biblioteczkę Asi z osiedla Y i napisać do niej. Może wymienią się książkami?

To rozwiązanie sprawdza się idealnie w przypadku rzadszych książek. Niekoniecznie białych kruków, bardziej książek, które mają mało amatorów. Dzięki temu, katalogując swój niecodzienny zbiór, dajemy światu sygnał, że moglibyśmy porozmawiać o danej książce lub podzielić się nią / sprzedać.

Zakładając konto otrzymujesz:

 • Wgląd do biblioteczek skatalogowanych przez innych w innych miejscowościach (przybliżoną lub dokładną lokalizację).
 • Wszystkie frykasy wymienione w powyższych punktach.

Poprzedni
Zaczynamy