Bibliodesk

Aby korzystać z Bibliodesku konieczne jest posiadanie własnej półki.


Dodawanie półki

Aby dodać półkę wystarczy należy kliknąć przycisk Dodaj Półkę, który przeniesie nas do kreatora.

Utworzenie półki wymaga jedynie podania nazwy oraz lokalizacji (przybliżonej lub dokładnej). Kody do katalogowania

Przy ustalaniu lokalizacji przybliżonej można ustawić środek okręgu dokładnie w miejscu naszego zamieszkania. Przed zapisaniem lokalizacja jest ona zawsze randomizowana w obrębie wybranego promienia w kilometrach. Kody do katalogowania

Opcjonalnie możemy dodać zdjęcie naszej półki. Kody do katalogowania

Po założeniu oółki możemy przejść do Bibliodesku, aby cieszyć się resztą funkcjonalności. Kody do katalogowania

Mapa półek

Na mapie półek można znaleźć półki, które zostały publicznie otworzone przez użytkowników. W zależności od preferencji użytkownika, półka, która jest widoczna może posiadać dokładną lub przybliżoną lokalizację.

Kody do katalogowania

Po przybliżeniu można kliknąć na półki i otworzyć dokładniejszą informację wraz z linkiem, który przekieruje nas na zawartość półki.

Kody do katalogowania

Moje półki

Założenie pierwszej półki z reguły wystarcza. Każda półka posiada lokalizację na mapie, więc jest fizycznym odpowiednikiem regału, domu, księgozbioru. Zakładanie większej ilości półek ma sens w przypadku posiadania wielu domów, lokalizacji lub otwierania półek za które jesteśmy odpowiedzialni.

Kody do katalogowania

Każdy użytkownik posiada jedną główną półkę.

Główna półka

Główna półka jest półką na której umieszczane są wszystkie nowe egzemplarze książek, które są dodawane do systemu (nowe egzemplarze własne jak i istniejące egzemplarze innych użytkowników). Główna półka podświetla się na niebiesko.

W przypadku posiadania większej ilości półek, istnieje możliwość zmiany półki głównej. Pozwala to na zmianę dodawania półki na którą będą dodawane od tego momentu nowe książki.

Widoczna na mapie

Każda nowa półka jest domyślnie niewidoczna na mapie. Aby pokazać innym użytkownikom lokalizację półki oraz jej zawartość, należy włączyć widoczność półki na mapie.

W przypadku posiadania większej ilości półek, lub niechęci do pokazywania publicznego swoich zbiorów, w każdej chwili istnieje możliwość wyłączenia jej widoczności na mapie.

Pamiętaj, że...

Książki, które opuszczają Twoją półkę, prowadzą do niej nawet jeśli jest ona ukryta (podróż książki na mapie uwzględnia Twoją półkę).

Półki dostępne publicznie

Każdy poprzez publiczne wyszukiwanie książki może szukając egzemplarza książki trafić na Twój profil. Znajdują się na nim informacje o wszystkich dostępnych książkach (na wszystkich półkach) oraz lista otwartych półek. Po kliknięciu na daną półkę, zostaniemy przekierowani na zawartość danej półki.

Pamiętaj, że...

Ukrywanie widoczności półki na mapie powoduje jej ukrycie jedynie na współdzielonej mapie Polski w Bibliodesku. Nadal może być znaleziona przez innych użytkowników poprzez wyszukiwanie książek.

Kopiowanie linku do półki

Każda półka posiada swój unikalny adres, który można skopiować i udostępnić innym użytkownikom. W ten sposób trafią na książki, które znajdują się na danej półce. Przykładowy adres półki, który można skopiować w pasku adresu każdej przeglądarki:

https://www.youtalky.com/lib/kapsora-4o/

Ciekawe, że...

Półki posiadają w nazwie obce słowa, które są związane z pasją. Zapraszam do poznawania znaczeń każdego z nich.

Dzielenie się z innymi

Jeśli brakuje nam odwagi lub chcemy po prostu zareklamować zawartość naszej półki w jakimś miejscu, wystarczy, że zaopatrzymy się w kilka zakładek do książek, które będą prowadzić do listy naszych aktualnie posiadanych książek.

Zakładkę możemy wygenerować w opcjach dodatkowych półki w Bibliodesku.

Zakładki do półek

Po kliknięciu w przycisk, dostaniemy plik z zakładką.

Zakładki do półek

Możemy w najbliższej drukarni poprosić o wydrukowanie zakładki. Możemy również wydrukować ją samodzielnie używając do tego papieru kredowego (grube arkusze o gramaturze 300g/m2).

Zakładki do półek

Być może...

zdarzy się, że widzimy osobę, która bez pamięci zaczytana jest w naszej ulubionej książce. W takiej sytuacji szansa, że po nawiązaniu znajomości gusta czytelnicze się choć w części pokryją jest spora. Warto mieć w takich sytuacjach choć jedną zakładkę.

Zakładki do półek

Przygotowane zakładki

Zakładki do półek